Wtorek . 04.08.2020 . 16:07
   
 
 
 
  Polskie Araby

Strona główna

 
 
facebook
polskiearaby.com
--
--
--
--
--
Kontakt
Wydawca:
redakcja@polskiearaby.com
Opinie wyrażane w tekstach publikowanych w portalu polskiearaby.com są osobistymi ocenami autorów.
Dział techniczny:
webmaster@polskiearaby.com
Reklama:
reklama@polskiearaby.com
nasz cennik
--
 
 
Arabscy Adam i Ewa
Monika Luft | 13.05.2009 |

No i stało się. Na pokazie w Travagliato (Włochy), który odbył się na początku maja, w klasie ogierków rocznych dwa pierwsze miejsca zajęli synowie tej samej klaczy o imieniu Swana (Kubinec – Belissa/Mel Nebli). Swanę jej niemiecki właściciel skojarzył z WH Justicem – efekt tego mariażu, ogierek Lance Lord OS został zwycięzcą klasy – oraz z Ajmanem Moniscione, po którym również uzyskał ogierka, Silverado OS (2 miejsce w klasie).

Cóż w tym takiego przełomowego? Otóż wydaje mi się, że to pierwszy tak wyraźny przypadek w Europie, że w jednej i tej samej klasie rywalizowały ze sobą źrebaki uzyskane drogą embriotransferu tego samego roku od tej samej matki. Skoro zresztą uplasowały się tak wysoko, prawdopodobnie następnym razem od klaczy Swana pobrane zostaną nie dwa, ale co najmniej cztery embriony. Albo sześć, osiem… Dlaczego nie?

Uważam, że to dobry sygnał dla hodowli. Pierwsza korzyść: redukcja liczby klaczy-matek. W Polsce jest już ich ponad tysiąc! I po co aż tyle? Utrzymanie konia arabskiego przecież kosztuje. Biorąc pod uwagę, że można uzyskiwać kilka źrebaków rocznie od jednej klaczy, można by – dajmy na to – czterokrotnie zredukować populację. Nosicielki embrionów nie muszą być przecież arabkami, często oglądamy zdjęcia wymuskanych źrebiąt arabskich u boku ciężkich klaczy innych, mniej wymagających ras. Druga korzyść: wzrost cen za klacze hodowlane. Jak należy się domyślać, po sukcesie w Travagliato wartość klaczy Swana jest znacznie wyższa, choć ona sama zajęła ostatnie, piąte miejsce w swojej klasie. Trzecia korzyść: o ileż łatwiej będzie spamiętać rodowody, skoro potomstwo pochodzić będzie od tak niewielkiej liczby rodziców!

Trochę szkoda tylko, że tak strasznie nudna stanie się lektura katalogów pokazowych. Powtarzalność imion już nie tylko ogierów, ale i klaczy przyprawiać nas będzie o ziewanie, ale ten mały minus nie powinien przysłonić ww. plusów…

Tak, tak, pamiętam, w Polsce ma być dozwolona tylko dwójka źrebiąt rocznie od jednej klaczy. To i tak już dobrze, bo oznacza redukcję stada o połowę. A w przyszłości zapewne uda się poszerzyć te możliwości do trzech lub czterech. W ten sposób być może przebędziemy „arabską” drogę odwrotną – od wielu koni do końskich Adama i Ewy. Jeden reproduktor i jedna klacz, po cóż nam więcej? Drogą eliminacji na placu boju pozostaną przecież te najlepsze, a ich potomstwo, niemal identyczne i bliskie doskonałości, nie będzie już musiało się ze sobą krzyżować, bo w razie potrzeby powieli się rodziców drogą klonowania. Tak rozwiążemy wszystkie dyskusje i dylematy dotyczące hodowli, co wreszcie powinno zadowolić licznych malkontentów.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za artykuły publikowane na blogach. Opinie wyrażane w tekstach są osobistymi ocenami autorów.

Komentarze dla “Arabscy Adam i Ewa”

 1. Krystyna Chmiel pisze:

  Czyli początek końca hodowli i 200 lat pracy pójdzie na marne? Czas umierać!

 2. Michał pisze:

  proponowałby do imienia konia dopisywać numer seryjny.a ja chciałem hodować konie…prościej i szybciej będzie zwrócić się do wylęgarni

 3. Marcin pisze:

  A gdzie różnorodność? Jak długo będzie możliwa hodowla przy wzroście pokrewieństwa(co będzie nieuniknione przy spadku pogłowia)?

 4. jedrek127 pisze:

  Różnorodność w danym kraju i tak jest bardzo duża i to się nie zmieni.
  Różnorodność czołówki na pokazach światowych pewnie będzie się zmniejszała,
  ale to raczej nie problem dla fanów ‘prawdziwej’ hodowli, oni i tak mają tę czołówkę w nosie.

  Nie jestem przeciwnikiem embriotransferu, ale teoria autorki blogu że tenże spowoduje zmniejszenie stada i kosztów jest dość… nieprzemyślana.
  Po pierwsze te źrebaki jednak muszą być urodzone przez jakąś klacz, to prawda, niekoniecznie arabską ale to nic nie zmienia.
  Do tego żeby skoordynować klacze, trzeba mieć ‘zapas’ matek zastępczych, więc dla tej samej ilości źrebaków rocznie, stado klaczy ogolnie musiałoby wzrosnąć.
  W dodatku koszt embriotransferu nie jest mały, śmiem twierdzić że co najmniej 60% z tego tysiąca matek jest mniej warta niż koszt jednego embriotransferu.

  Co do czasu umierania, to proponuję jednak tego nie czynić, hodowla w rozumieniu sprzed 200 lat skończyła się podczas II wojny światowej, od tamtej pory ma inne cele, jest skutkiem zaspokajania
  zupełnie innych ludzkich potrzeb. Potrzeby jakie konie zaspokajały 200 lat temu są obecnie zaspokajane przez stwory z kołami/gąsienicami i silnikami spalinowymi.

  pozdrawiam optymistycznie

 5. Optymistka pisze:

  Nie sądzę aby namiętnie stosowano embriotransfery na szeroką skalę i w każdym wypadku. Raczej dotyczyć będzie klaczy wybitnych, czy takich gdzie naturalne porody mogą być ryzykowne. Nie popadajmy w czarnowidztwo. Zresztą… Jakby zrobić szczegółowy przegląd wszystkich koni arabskich w naszym kraju… Niektóre nawet nie wyglądają jak arab, czasami nawet jak dobrze utrzymany koń. Tych na pewno przybywać nie będzie w ten sposób. Z prostej przyczyny. Są tworem oszczędnych “właścicieli” Z pewnością nie wydadzą kasy na embriotransfer. A to co dobre i tak będzie hodowane w zasadniczo większym stopniu naturalnie. W USA przecież nie każdy koń w ten sposób przychodzi na świat.

 6. Piotr Hass-Sandej pisze:

  Przypominam tylko,że w jednej z najdoskonalszych ras-pełnej krwi angielskiej, będącej tworem geniuszu ludzkiego,jak to kiedyś określił nasz wybitny hodowca i działacz na tym polu,wszelkie nowoczesne metody rozrodu są zabronione.Czy ma to jakiś wpływ na obniżenie ich wartości,jakości czy konkurencyjności na bardzo wymagającym światowym rynku?Otóż nie.Mam wielką nadzieję,że hodowcy koni arabskich nie dadzą się ponieść emocjom związanym z embriotransferem.Obawiam się jednak Pani Moniko,że malkontent pozostanie malkontentem,chociaż pewnie i tacy niestety muszą być.”Złoty środek” aczkolwiek wskazany może okazać się dla niektórych za trudny.I to jest przykre.

 7. Monika L. pisze:

  Hm, chyba jestem winna małe wyjaśnienie… Powyższy tekst nie miał na celu analizy ekonomicznej (Jedrku) ani samej technologii embriotransferu, ani też związanych z nią kwestii hodowlanych:) Chodziło mi tylko o zwrócenie uwagi na symptomatyczny fakt zaistnienia na tym samym europejskim pokazie, w tej samej klasie, dwóch źrebaków pozyskanych tą drogą od tej samej klaczy - wcześniej to się nie zdarzało! A pewnie powinniśmy zacząć się do tego przyzwyczajać. Przepraszam tych, którzy odczytali tekst zbyt dosłownie, aczkolwiek podtrzymuję tezę o wzroście wartości klaczy Swana:)) Pozdrowienia (również zdecydowanie optymistyczne:)

 8. Marek pisze:

  Czy naprawdę hodowla ma zmierzać w kierunku ujednolicenia. Przecież prędzej czy później większość koni z rocznika będzie pochodzić od tych samych matek. Czy piękno hodowli nie polega na jej urozmaiceniu ?

 9. Anna pisze:

  Dla ścisłości - źrebięta z embriotransferu urodzone i wychowane przed klacze nie arabskie nie nabierają cech arabskich. Źrebaki ucza się przez naśladownictwo - np. matka stawia ogon, to samo robi źrebię. Stąd zaprzestano tej metody. U p. Jamar swojego czasu rodziły różne przysłowiowe NN-ki, teraz tylko klacze oo.

 10. Andrzej pisze:

  To najwieksza bzdura jaką słyszałem. Dojdzie do tego ze zosatnie wybranych 100 klaczy na świecie ktore uważane będą za “piękne” urodzi sie od nich 300 żrebiąt rocznie, które bedą konkurować z…. no włąsnie z kim? Nie dowiemy czy dzieś na świecie nie zyje matka która mogłaby urodzic championa. Nie dowiemy sie bo nie bedzie ona w grupie wybranych klaczy przenaczonych do rozrodu. Nie wyscy może zdają sobie sprawe, że w hodowli koni wielka role odgrywa….. przypadek!! Tak własnie przypadek. Ileż to razy z niepozornie wygladających rodziców powstał kon który zasłynął na arenie międzynarodowej. Z przykrością zgodze się z P. Krystyną; czas umierać. Może jeszcze nie teraz, ale jak powymieraja prawdziwe konie( nie embriotransfery) to po co nam żyć.

 11. Agnieszka N.-P pisze:

  Witam,
  mysle ,ze problem embritransferu przypomina mi nieco sytuacje w hodowli psow.Amerykanie wpadli na pomysl aby podczas jednej cieczki kryc suke kilkoma reproduktorami.Chodzi oczywiscie o czas .. z jednego miotu mozna uzyskac szczeniaki , na ktore musielismy bysmy czekac czasem po kilka lat. Wszystkim urodzonym szczenietom robi sie badania genetyczne na ustalenie ojcostwa i p sprawie.
  Podobnei w wyniku embriotransferu liczy sie czas a co sie ztym wiaze wiekszy zysk czy w postaci pieniedzy czy wygranych.
  Mysle jednak ,ze biologia rzadzi sie swoimi prawami. Tak ahodowla spowoduje ogromna homozygotycznosc poglowia i zwiazanymi z tym problamami. I nagle za jakis czas zacznie sie szukac hodowli niszowych ,niejako zacofanych aby ratowac to co zniszczy zbytnia ingerencja.
  Ocena konia ,psa itp na pokazach jest sprawa obiektywna .Zmieniaja sie mody ,typy ,wymagania. Mysle wiec ,ze embriotransfer nie zniszczy jednak hodowli ale zniszczy wiele hodowli w sensie wystawiania.
  Generalnie niech kazdy robi swoje . Genetyka naprawde za kilka ,kilkanascie lat upomni sie o swoje prawo.
  A co do liczby matek arabskich…nie uwazam aby ich ilosc zmalala -zawsze beda chetni n aposiadanie konia..konia arabskiego za jego calosc i wspanialosc a nie kazdego stac emocjonalnie i finansowo na cudo inzynierii genetycznej.

 12. Agnieszka N.-P pisze:

  *blad czeski ..mialo byc iz ocena zwierzat n apokazach jest OCENA SUBIEKTYWNA:-)

 13. obat sifilis stadium 20 pisze:

  obat sipilis denature indonesia…

  Obat sipilis ampuh dari CV. Denature Indonesia merupakan salah satu produk herbal terpercaya untuk penyembuhan penyakit sipilis dengan cepat dan aman tanpa efek samping ataupun ketergantungan obat. Hal tersebut telah dibuktikan dengan terdaftarnya prod…

 14. raja singa} Denature pisze:

  :: polskiearaby.com :: Arabian horse lovers portal :: Main page…

  obat infeksi menular seksual- untuk konsultasi dan pemesanan hubungi: 087736766326 BBM: D39F5E23…

 15. adakahobatsipilisuntukwanita pisze:

  Disrtibutor obat sipilis ampuh…

  TOKO APOTIK ONLINE OBAT HERBAL PENYAKIT DALAM KANKER JANTUNG DIABETES BATU GINJAL - PENYAKIT ANUS / DUBUR >> WASIR AMBEIEN HEMORROID DAN FISTULA ANI DAN PENYAKIT MENULAR SEXUAL SEPERTI SIPILIS RAJA SINGA - KENCING NANAH GONORRE - HPV KUTIL KELAMIN - HE…

 16. adakahobatsipilisuntukwanita pisze:

  Cara ampuh mengatasi gejala sipilis…

  TOKO APOTIK ONLINE OBAT HERBAL PENYAKIT DALAM KANKER JANTUNG DIABETES BATU GINJAL - PENYAKIT ANUS / DUBUR >> WASIR AMBEIEN HEMORROID DAN FISTULA ANI DAN PENYAKIT MENULAR SEXUAL SEPERTI SIPILIS RAJA SINGA - KENCING NANAH GONORRE - HPV KUTIL KELAMIN - HE…

 
  Publikowanie tekstów oraz zdjęć z portalu polskiearaby.com na innych witrynach wymaga każdorazowo pisemnej zgody wydawcy portalu.  
 
   
  --