Wtorek . 25.06.2019 . 03:39
   
 
 
 
  Polskie Araby

Strona główna

 
 
facebook
polskiearaby.com
--
--
--
--
--
Kontakt
Wydawca:
Monika Luft
redakcja@polskiearaby.com
Opinie wyrażane w tekstach publikowanych w portalu polskiearaby.com są osobistymi ocenami autorów.
Dział techniczny:
webmaster@polskiearaby.com
Reklama:
reklama@polskiearaby.com
nasz cennik
--
 
 
Okpił koniarz koniarza
Monika Luft | 03.10.2008 |

Starzy ludzie znają życie – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. A starzy ludzie, którzy zawodowo parają się obserwacją świata, tym bardziej. Dlatego wierzyć należy chyba staremu hrabiemu Fredrze, gdy utyskuje na to i na tamto (a utyskuje niemal na wszystko), że jakieś powody musiał mieć… Owe utyskiwania, które noszą tytuł „Zapiski starucha”, wpadły mi w ręce przy „fredrowskiej” okazji i pobudziły taką oto pozytywną refleksję: czasy się jednak zmieniają! A w każdym razie taką mam nadzieję… Bo co pisze Fredro np. o koniarzach? Kilka przykładów: „U koniarza – ni brata, ni swata”. „Wyścigi koniarzy: kto okpi lepiej”. „Koniarz, gdyby mógł, okpiłby sam siebie”. Oj, nie miał chyba Aleksander Fredro dobrych doświadczeń, a zebrał ich, jak wiadomo, wiele, jako oficer w armii Napoleona (po jego klęsce napisał: „Wyjechaliśmy razem, z odmiennych pobudek: Napoleon na Elbę, ja zasię do Rudek”), a potem właściciel majątku, w którym koni nie brakowało (czy były wśród nich arabskie, a przynajmniej orientalne, tego źródła nie podają). Pozytywna moja refleksja zaś wynika stąd, że podczas gdy dobry hrabia nie poświęca koniarzom ani jednego ciepłego słowa, ja bym nie była aż tak surowa. Nie do wszystkich na pewno można dziś zastosować kolejny subtelny w swej wymowie aforyzm Fredry: „Okpił koniarz koniarza. – Wyrok polubowny stanął: aby okpić trzeciego”… Nie wiem, jak inni, ale ja znam kilku, którzy pasją, ambicją i ciężką pracą przeczą słowom hrabiego! I za to im bardzo – w imieniu wszystkich, którym na sercu leży dobra opinia o koniarzach – dziękuję.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za artykuły publikowane na blogach. Opinie wyrażane w tekstach są osobistymi ocenami autorów.

Komentarze dla “Okpił koniarz koniarza”

 1. Stiopa pisze:

  Prosimy o nazwiska Pani Moniko :) Wiem, wiem, nie wypada…

 2. Hesham A Al-Obid pisze:

  i try to send email to ms monika luft but it didn’t go
  so please can she contact me on my email as abov
  thanks

 3. alicja pisze:

  Witam Pani Moniko.
  Jestem pod wrażeniem Pani ostatniego wywiadu z P. Dyr. Markiem Trelą. I to nie z powodu profesjonalizmu dziennikarskiego,który już wszyscy poznaliśmy,ale z kapitalnego ujęcia tematu hodowli konia arabskiego w duchu sentymantalno-emocjonalnym oraz pięknego wykożystania haryzmy i osobowości Pana Marka.
  Serdecznie pozdrawiam, Alicja Najmowicz

 4. Ola pisze:

  Jestem pod wrażeniem ostatniego wywiadu.Pozdrawiam.

 5. Monika L. pisze:

  Bardzo dziękuję za miłe słowa! To zresztą zasługa bohatera wywiadu, który ma wiele ciekawych rzeczy do powiedzenia i barwnie opowiada. Dodam na marginesie, że wywiad będzie opublikowany także w brytyjskim “The Arabian Magazine” (który publikuje też wywiad z dyr. Białobokiem w aktualnym numerze). Cieszę się, bo to daje szansę tym czytelnikom, którzy nie korzystają z internetu, na zapoznanie się z kilkoma ważnymi dla polskiej hodowli kwestiami. Jakby na to nie patrzyć, jest to promocja polskich arabów w świecie - a na tym przecież wszystkim nam zależy :) Serdecznie pozdrawiam!

 
  Publikowanie tekstów oraz zdjęć z portalu polskiearaby.com na innych witrynach wymaga każdorazowo pisemnej zgody wydawcy portalu.  
 
   
  --