Monday . 28.09.2020 . 07:08
   
 
 
 
  Polskie Araby

Main page

 
 
facebook
polskiearaby.com
--
--
--
--
--
Contact
Publisher:
Mateusz Jaworski
redakcja@polskiearaby.com
The opinions expressed in the articles published on the polskiearaby.com website are the sole responsibility of the author.
Technical section:
webmaster@polskiearaby.com
Advertising:
reklama@polskiearaby.com
our prices
--
 
 
Okpił koniarz koniarza
Monika Luft | 03.10.2008 |

Starzy ludzie znają życie – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. A starzy ludzie, którzy zawodowo parają się obserwacją świata, tym bardziej. Dlatego wierzyć należy chyba staremu hrabiemu Fredrze, gdy utyskuje na to i na tamto (a utyskuje niemal na wszystko), że jakieś powody musiał mieć… Owe utyskiwania, które noszą tytuł „Zapiski starucha”, wpadły mi w ręce przy „fredrowskiej” okazji i pobudziły taką oto pozytywną refleksję: czasy się jednak zmieniają! A w każdym razie taką mam nadzieję… Bo co pisze Fredro np. o koniarzach? Kilka przykładów: „U koniarza – ni brata, ni swata”. „Wyścigi koniarzy: kto okpi lepiej”. „Koniarz, gdyby mógł, okpiłby sam siebie”. Oj, nie miał chyba Aleksander Fredro dobrych doświadczeń, a zebrał ich, jak wiadomo, wiele, jako oficer w armii Napoleona (po jego klęsce napisał: „Wyjechaliśmy razem, z odmiennych pobudek: Napoleon na Elbę, ja zasię do Rudek”), a potem właściciel majątku, w którym koni nie brakowało (czy były wśród nich arabskie, a przynajmniej orientalne, tego źródła nie podają). Pozytywna moja refleksja zaś wynika stąd, że podczas gdy dobry hrabia nie poświęca koniarzom ani jednego ciepłego słowa, ja bym nie była aż tak surowa. Nie do wszystkich na pewno można dziś zastosować kolejny subtelny w swej wymowie aforyzm Fredry: „Okpił koniarz koniarza. – Wyrok polubowny stanął: aby okpić trzeciego”… Nie wiem, jak inni, ale ja znam kilku, którzy pasją, ambicją i ciężką pracą przeczą słowom hrabiego! I za to im bardzo – w imieniu wszystkich, którym na sercu leży dobra opinia o koniarzach – dziękuję.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za artykuły publikowane na blogach. Opinie wyrażane w tekstach są osobistymi ocenami autorów.

Comments to “Okpił koniarz koniarza”

 1. Stiopa wrote:

  Prosimy o nazwiska Pani Moniko :) Wiem, wiem, nie wypada…

 2. Hesham A Al-Obid wrote:

  i try to send email to ms monika luft but it didn’t go
  so please can she contact me on my email as abov
  thanks

 3. alicja wrote:

  Witam Pani Moniko.
  Jestem pod wrażeniem Pani ostatniego wywiadu z P. Dyr. Markiem Trelą. I to nie z powodu profesjonalizmu dziennikarskiego,który już wszyscy poznaliśmy,ale z kapitalnego ujęcia tematu hodowli konia arabskiego w duchu sentymantalno-emocjonalnym oraz pięknego wykożystania haryzmy i osobowości Pana Marka.
  Serdecznie pozdrawiam, Alicja Najmowicz

 4. Ola wrote:

  Jestem pod wrażeniem ostatniego wywiadu.Pozdrawiam.

 5. Monika L. wrote:

  Bardzo dziękuję za miłe słowa! To zresztą zasługa bohatera wywiadu, który ma wiele ciekawych rzeczy do powiedzenia i barwnie opowiada. Dodam na marginesie, że wywiad będzie opublikowany także w brytyjskim “The Arabian Magazine” (który publikuje też wywiad z dyr. Białobokiem w aktualnym numerze). Cieszę się, bo to daje szansę tym czytelnikom, którzy nie korzystają z internetu, na zapoznanie się z kilkoma ważnymi dla polskiej hodowli kwestiami. Jakby na to nie patrzyć, jest to promocja polskich arabów w świecie - a na tym przecież wszystkim nam zależy :) Serdecznie pozdrawiam!

 
  The publishing of articles and photos from the polskiearaby.com website on other websites must be preceded each time by written consent
from the publisher of the polskiearaby.com website.
 
 
   
  --