Poniedziałek . 26.10.2020 . 11:07
   
 
 
 
  Polskie Araby

Strona główna

 
 
facebook
polskiearaby.com
--
--
--
--
--
Kontakt
Wydawca:
Mateusz Jaworski
redakcja@polskiearaby.com
Opinie wyrażane w tekstach publikowanych w portalu polskiearaby.com są osobistymi ocenami autorów.
Dział techniczny:
webmaster@polskiearaby.com
Reklama:
reklama@polskiearaby.com
nasz cennik
--
 
 
Inaczej o Stadl Paura
Borys Pardus | 15.08.2008 |

Z punktu widzenia prywatnych właścicieli koni: Mieliśmy okazję przyjrzeć się Mistrzostwom Europy Sportowych Koni Arabskich w Stadl Paura jako prywatni właściciele koni arabskich, którzy po raz pierwszy zebrali się, by pokazać swoje araby w klasach westernowych (a także classic pleasure i tradycyjnych strojów arabskich). Nasze wrażenia są nieco inne od „oficjalnych” relacji:

 

Przygotowania

Organizacja zawodów – zgłoszenia, wymagania oraz komunikacja z organizatorami – była bardzo słaba. Żądano od nas posiadania ubezpieczenia, ale nikt nie zaznaczył, czy dotyczyło to konia, jeźdźca czy też jeszcze czegoś innego. W konsekwencji, każdy miał inny rodzaj polisy, a niektórzy z nas wszystkie możliwe. Do tej pory nie wiemy, która z nich była tą właściwą.
Noclegi – na oficjalnej stronie organizatorów wskazano (jako zalecane) hotele w odległości 15 i 24 km od ośrodka, bez zadania sobie trudu zweryfikowania bazy noclegowej, a przecież były i takie, które znajdowały się w odległości 2-3 km. Zaznaczono, że nie dopuszcza się noclegów w namiotach i kamperach – w końcu część z nas, a także część Szwedów ostatecznie nocowała na polu namiotowym i nie było z tym problemów.
Wpisowe i startowe – przed zawodami nie można było się dowiedzieć, czy startowe jest od każdej klasy, czy też od liczby startów (czasem po 2-3 w klasie). Ostatecznie okazało się, że startowe jest od każdego startu, a nie od konkurencji.
Rozróżnienie startów indywidualnych i liczonych w klasyfikacji generalnej oraz startów rozgrzewkowych – zero wyjaśnień na stronie internetowej, dotyczących tego, jak się to ma do klasyfikacji medalowej.

 

Dojazd

„Westernowcy” zebrali się w grupę i skromnym koniowozem dojechali po kilkunastu godzinach do Austrii. Naszym następcom polecam GPS, gdyż – wbrew pozorom – drogi w Austrii nie są opisane rewelacyjnie i trochę błądziliśmy, a stacje benzynowe, inaczej niż w Polsce, są zamykane około 21-22 (z rzadka są czynne do godziny 1.00 nad ranem). Wspomnieć należy, iż osoby bez prawa jazdy na samochód z przyczepą lub ciężarowy, nie mają co się wybierać z zaświadczeniem ważnym w Polsce na pojazdy w ramach gospodarstwa rolniczego. Te dokumenty w Czechach i w Austrii nie są ważne.

 

Na miejscu

Pierwszym, co robi wrażenie, to wielkość ośrodka i liczba stajni – ugięły się pod nami kolana! Zaraz potem pojawiło się niedowierzanie, że tak wielki ośrodek nie ma bazy noclegowej, a restauracja jest czynna tylko do 22, w piątek zaś do 17.00, pomimo iż zawody skończyły się dopiero o 21.00. Wszyscy poddani byliśmy niesamowitemu stresowi – jacy są nasi przeciwnicy? Ale towarzyszyła nam też ciekawość: jak będzie wyglądać współpraca z ekipą z Janowa, czy nie będą się od nas odwracać plecami i jaki jest poziom sportowy  ogierów z Janowa oraz Gangesa z Michałowa (nie wiedzieliśmy jeszcze, że nie dojedzie). I tu miłe zaskoczenie! Artur Bieńkowski, instruktor z Janowa oraz Danusia Konończuk okazali się nadzwyczaj przyjaźni i koleżeńscy, choć miałem wrażenie, że zagubieni podobnie jak my. Przy rejestracji koni tylko organizatorka – pani Elisabeth Chat, oraz jedna osoba w biurze zawodów mówiły po angielsku. Oprócz paszportów nie było sprawdzane nic!!! Żadne ubezpieczenia, zgody od lekarzy weterynarii, etc… (prawie jak Polsce).

 

Odetchnęliśmy z ulgą. Dokonaliśmy rejestracji w konkurencjach i zapisów na kolację powitalną z piątku na sobotę oraz na warsztaty z dyscyplin pleasure. Okazało się, że rozkład dnia trzeba śledzić na tablicy ogłoszeń na bieżąco, bo godziny konkurencji oraz imprez były przybliżone i mogły się zmieniać. Za uczestnictwo w warsztatach osób bez koni pobrano od nas opłaty, choć większość osób na hali wcale nie płaciła. Warsztaty (wbrew temu, co napisał w swojej relacji Mateusz Jaworski) były w naszym odczuciu na żenującym poziomie; zabrakło informacji, na co zwracać uwagę, a także podkreślenia, że arabskie klasy westernowe są inaczej oceniane niż klasy western Pleasure dla koni innych ras i w kategoriach otwartych. Rama konia i jego zebranie powinno być inne, bardziej „arabskie”! Odbiło się to na wynikach naszych koni – chodziły tak jak amerykańskie quartery na zawodach western dla wszystkich ras, co poskutkowało tym, iż koń z czwartym miejscem na Mistrzostwach Europy Środkowej w Karpaczu  – Decaho, był w Stadl Paura za Hrabiną i Wangelisem, na 8 miejscu. Zaskoczeniem była Hrabina, która – poza chodami – nie ma super ładnej ramy westernowej, a zajęła miejsce na podium w pierwszym przejeździe treningowym; tu znowu zaznaczyło się inne ocenianie koni arabskich. Powinny były zapalić się nam ostrzegawcze światełka, ale ucieszeni niespodziewanym sukcesem zbagatelizowaliśmy tę wskazówkę. Konsekwencją było to, że dopiero ostatniego dnia po zmianie wędzidła Decaho szedł w ramie bardziej zbliżonej do klas dla arabów, ale zmiana ustawienia konia w pół dnia nie jest możliwa. W finałach zajął więc dopiero 8 miejsce.

 

W konkurencjach pleasure – classic pleasure i tradycyjnych strojów arabskich zwrócił uwagę słaby poziom przygotowania koni. W pierwszych przejazdach janowskie ogiery brykały prawie jak po łące. Kolejne starty poprawiły jakość, ale chlubnym wyjątkiem był tak naprawdę Metropolis NA pod Danusią Konończuk, który – gdy włączał swój kłus – wywoływał entuzjazm hali. Było na co patrzeć. W classic pleasure Danusia Konończuk była klasą samą dla siebie i wyraźnie było widać po jej olśniewającym uśmiechu, iż jazda sprawia jej przyjemność. Lecz tu pojawiły się pierwsze zgrzyty… Nie znamy wszystkich kulis sprawy, ale Danusia przyjechała z dwoma końmi. Tymczasem pani Chat wymogła na niej start tylko na Metropolisie. Na drugim koniu, Albumie, jechał Artur Bieńkowski. Czemu to miało służyć – nie wiem, bo zawodnicy z Austrii i Szwecji też jechali na dwóch koniach. W każdym razie pojawiło się napięcie między polską ekipą a panią Chat, które z każdym dniem narastało – ale o tym dalej.

 

Pierwsze starty  wypadły dla większości z nas pozytywnie. Dobre przejazdy w Western Pleasure, Western Riding oraz punktowane w klasie Western Horsemanship spowodowały, że zaczęto zwracać na nas uwagę, a nie uśmiechać się z pobłażliwością – co też ci Polacy tu robią i czy ktokolwiek w Polsce wie, co to jest western? Chyba najlepsze wrażenie robił 6-letni Wangelis swoimi równymi bardzo dobrymi przejazdami oraz całkiem wysokim miejscem w klasie Type and Confirmation. Pierwsza niespodzianka dla nas to piątkowa klasa Reining Freestyle (warm-up). Startowało w niej niewielu zawodników, co natchnęło nas optymizmem przed sobotą. Okazało się, że zajęliśmy drugie (Karolina Kluka i Decaho) i trzecie miejsce (Marek Suliga i Wangelis), zaraz za wybitną parą z Austrii: Doris Pfann na ogierze Baikal. Niestety okazało się, że to był ostatni przejazd na w miarę dobrym podłożu na tych zawodach i atuty, jakie ma Decaho (bardzo długi sliding stop) zniknęły po nocnym deszczu i przeniesieniu zawodów do hali, gdzie było podłoże pod skoki – w naszym przypadku grożące bardzo poważnymi kontuzjami.

 

W piątek pokazała się też po raz pierwszy Marta Wołtosz w klasie kostiumowej tradycyjnych strojów arabskich. Sądzę, że jej własnoręcznie zrobiony strój zwrócił uwagę sędziów, a Edek (Elbaraday), choć zmęczony przejazdami w konkurencjach western pleasure i classic pleasure, zajął bardzo dobre trzecie miejsce. I tu miało miejsce kolejne wydarzenie – wręczanie nagród w konkurencji „Type and Confirmation”, którą zdominowali Polacy z Janowa. Wszystkie konkurencje opóźniły się o około 2 godziny i Danusia Konończuk, która z Metropolisem oficjalnie wygrała klasę, została zdyskwalifikowana za niestawiennictwo przy wręczaniu nagród. Problem w tym, że od ostatniej konkurencji sportowej nie było zbyt wiele czasu na wyprowadzenie koni i nie została ona o tym powiadomiona. Jest to tym bardziej dziwne, że pozostałe zawodniczki z Janowa zostały poinformowane (też w ostatniej chwili) i janowskie ogiery wyprowadzano ze stajni w wielkim pośpiechu około godz. 21.00. Artur Bieńkowski mało nie dostał zawału! Wiem, że wieczorem telefony z Polską się przegrzewały, ale ostatecznie nie oprotestowano tej decyzji – ci, co byli, wiedzą jednak, jak wyglądały faktyczne wyniki klasy.

 

Impreza wieczorna przypominała obiad w firmowej stołówce – nie było tańców, ani wspólnej zabawy. Wszystkie ekipy trzymały się razem. Miłym akcentem, choć także niepozbawionym zgrzytów, były prezenty dla najmłodszych zawodniczek ufundowane przez firmę SWATCH. Niestety w ferworze zaangażowania zapomniano, iż wyczytana zawodniczka z Hiszpanii nie dojechała do Austrii z powodu choroby konia…

 

Sobotnia klasa Reining Freestyle odbyła się już na mokrym podłożu, ale jeszcze nadającym się do jazdy. Niestety pozostałe przejazdy miały miejsce w hali. Do startu zgłoszono w tej klasie 10 koni, co pokazało, iż przejazdy „warm-up” mimo iż nagradzane flots, celowo w niektórych konkurencjach były pomijane, by nie odkrywać potencjału startujących koni, ich programu i możliwości – choć możliwe, że względy finansowe też miały tu znaczenie. Znakomicie pojechała Leona Dries na wałachu Etan w programie w stylu „Jestem gwiazdą rocka”. Świetnie dobrana muzyka i właściwe akcenty przy przejazdach spowodowały, iż wg mnie powinna ona była wygrać. Na końcu okazało się jednak, że zajęła dopiero trzecie miejsce. Przy wyczytywaniu siedmiu najlepszych zawodników na środek wywołano i Marka Suligę, i Karolinę Klukę. Oczekiwaliśmy dobrego miejsca, gdzieś w okolicach 4-5 pozycji. Okazało się, że Wangelis zajął 5 miejsce, lecz Karolina z Decaho dalej nie była wyczytana. Napięcie rosło… Gdy na trzecim miejscu wyczytano Leonę Dries (przejazd bez wodzy – tylko z tasiemką wokół szyi konia), zaczęliśmy już krzyczeć z radości, przekonani, że „Dekuś” (jak go nazywamy) zajął drugie miejsce. Przypadło ono jednak Eleonore Danielsson na Hampusie ze Szwecji, która w programie jechała przebrana za Pippi, do składanki dyskotekowej z głównym motywem ze ścieżki dźwiękowej z tego filmu. Eleonora cały przejazd pokonała bez wodzy i sznurka wokół szyi (czapki z głów – bo to była rewelacja). Odebrało nam mowę – Karolina zajęła pierwsze miejsce!

 

Miłe akcenty zawdzięczamy także Markowi Sulidze, który na Wangelisie kilka razy jeszcze stawał na podium: w konkursie nr 31 Reining NRHA 2 był drugi, w konkursie nr 32 Reining NRHA 3 Mono piąty.
W tym samym dniu wielką niespodziankę sprawił jeszcze raz Decaho w przejeździe patternu nr 2 NRHA w reiningu uzyskując swój życiowy wynik – 132 punkty od dwóch sędziów, ostatecznie zajmując jednak 8 miejsce. Dodam, że sędziowie byli z USA i Kanady, z uprawnieniami NRHA – żeby nie było spekulacji co do ich kwalifikacji. Na szczęście reining był w przeciwieństwie do pleasure sędziowany normalnie. Niestety, kolejny pattern koń pojechał już gorzej i ostatecznie zajął w eliminacjach 9 miejsce, co dało mu jednak awans do finałowej dziesiątki. I tu po raz kolejny pojawiła się pani Elisabeth Chat. Wszystkie pozostałe konie wyzerowały swoje przejazdy z uwagi na pomylenie obowiązkowych elementów. W tej grupie znalazła się też Anna Łagodzińska (na Hrabinie), która przekręciła spiny. I co? Jak dokonano wyboru ostatniej pary wchodzącej do finałów? Okazało się, że po przekazaniu kart z wynikami do biura zawodów sędziowie nie mieli już nic do powiedzenia i nie analizowano punktów karnych uzyskanych w przejazdach (normalnie decydowałaby o tym najmniejsza liczba punktów karnych), lecz decydował rzut monetą. Ania miała szczęście i raz wygrała tenże rzut. Niestety w kolejnych rozstrzygnięciach odpadła. Podobna sytuacja miała miejsce w klasie Western Riding, z tym że rzut monetą decydował o 3 lub 4 miejscu wskutek otrzymania takiej samej liczby punktów. Machnęlibyśmy na to ręką, ale okazało się, że w przejazdach finałowych zamiast zapowiadanych 10 znalazło się 11 koni. Nie oprotestowywaliśmy tego jednak z uwagi na to, iż koronna konkurencja Ani – tyczki (Pole Bending), oraz finały Western Pleasure nam wystarczały. Uznaliśmy, że Hrabina nie jest koniem z dobrym programem do finałowego przejazdu reiningu i odpuściliśmy awantury. Jak się potem okazało, chyba nie powinniśmy byli tego robić.

 

W sobotę w reiningu znakomicie pojechał Marek Suliga, zajmując dobre miejsca: piąte w  reining NRHA 3, drugie w reining NRHA2, piąte w Reining Freestyle, podobnie w przejazdach western horsemanship, gdzie zajął 7 miejsce na trzynaście koni. Marcie Wołtosz nie udało się w sobotę w klasie kostiumowej arabskiej zająć tak dobrego miejsca jak w piątek, ale na szczęście weszła do finałów. Widać jednak było, iż z każdym przejazdem zarówno koń, jak i zawodniczka są coraz lepiej zgrani, a także obyci z hałasem na widowni i innymi końmi na arenie. Wpływ na gorsze miejsce miał także fakt, że sobotni przejazd był już na hali, a nie na zewnętrznej arenie.

 

Teraz czas na kolejne atrakcje z udziałem pani Chat. Po wyzerowanym przejeździe reiningowym Hrabiny poproszono nas do pani Chat, która widząc, jak klacz stawia nogi (jak modelka na wybiegu: jedną przed drugą) uznała, że to objaw kolki. Zaczęła krzyczeć na Anię, która nie zna w ogóle niemieckiego, a angielski bardzo słabo, po czym wezwała weterynarza, który zmierzył temperaturę Hrabinie i na podstawie okrzyków pani Chat orzekł, że koń faktycznie ma kolkę – pomimo iż przy nim koń się wypróżnił i zaczął jeść paszę oraz pić wodę. Co więcej, pani Chat zabroniła nam robić wieczorne treningi z pole bending twierdząc, że koń jest wycieńczony i słania się na nogach. Zagroziła nam przy tym, że zostaniemy niedopuszczeni do finałów, jeśli w jej przekonaniu koń nadal będzie wykazywał takie objawy wycieńczenia i kolki. W nocy, podczas naszej nieobecności, do konia podchodził weterynarz, co jest tym bardziej dziwne, że od stajni do naszego biwaku było 200-300 metrów. To był skandal. Oczywiście konisko było w dobrej formie i rano, pomimo starań organizatorów, by nie dopuścić do treningu, zrobiliśmy go. Nie był to jednak koniec naszych problemów. Pomimo obiecanego udostępnienia nam tyczek do treningu i hali, o 7.30 rano dowiedzieliśmy się, że jednak jest to niemożliwe. Pani Chat powiedziała, że chce rozmawiać z trenerem i właścicielem Hrabiny. Podenerwowani całą sytuacją, musieliśmy wysłuchać długiej tyrady  na temat specyfiki treningu młodych koni arabskich (Hrabina i Decaho były na zawodach najmłodsze – zaledwie 4-letnie). Warunkiem odbycia treningu był udział specjalisty – obserwatora Richiego Roya, bowiem jest to rzekomo dla Hrabiny nowość. Dodatkowo zalecono Hrabinie, która wśród koni biorących udział w klasie Western Pleasure zajęła 4 miejsce, doszkolenie się w tym zakresie. Grzecznie wysłuchaliśmy uwag – jednak Richiego przed przejazdem finałowym w western pleasure na trening nie wzięliśmy. Podczas treningu tyczek przyszedł sam i po kilku minutach powiedział nam, że jest zdziwiony poziomem treningu oraz wyszkoleniem konia, jako że wg niego araby w USA nie chodzą w tej klasie zbyt często. Po przejeździe pleasure przyszedł do nas niemiecki zawodnik i zarazem weterynarz, który dzień wcześniej zajął w reiningu pierwsze miejsce, i na prośbę organizatorów chciał nam udzielić kilku dobrych rad związanych z rzekomą kolką Hrabiny. Na pytanie, skąd wie o problemie, odpowiedział, że wprawdzie klaczy nie widział, ale wie o jej dolegliwościach od organizatorów. Widziałem, że nasz trener ma w oczach żądzę krwi, więc starałem się tonować jego wypowiedzi w tłumaczeniu na angielski, ale i tak wyszło na to, że nie jesteśmy zbyt sympatyczni. Miałem wrażenie, że to jakaś nagonka na nas…

 

Finały

I tak doczekaliśmy finałów. Niestety nasi westernowcy nie mieli tym razem swojego dnia. W klasach Western Pleasure na 10  koni zajęliśmy 6, 7 i 8 miejsce (odpowiednio Hrabina, Wangelis i Decaho). W przejazdach reiningowych widać było pełną mobilizację, a Decaho, który jechał na samym końcu, zmęczony już startami oraz zbyt wyspokojony, pojechał słabo. Polacy na 11 dopuszczonych koni zajęli finale 9 (Wangelis i Marek Suliga) i 10 miejsce (Decaho i Karolina Kluka). W finale klasy Western Riding Marek Suliga na Wangelisie zajął 3 miejsce, otrzymując 194,50 pkt.
Wreszcie doczekaliśmy się przejazdów w klasie Pole Bending. W przejeździe treningowym Ania mimo strąconej tyczki zajęła drugie miejsce, a w przejeździe finałowym bez problemu, z przeciętnym czasem, zajęła pierwsze miejsce. Tu trzeba powiedzieć, że większość zawodników jechała w tej klasie tylko po punkty do klasyfikacji generalnej i osiągane przez nich rezultaty były mierne, wręcz skandalicznie słabe. Część zawodników przejechała schemat w kłusie. Tyczki były rozstawione w pachołkach prawie nie wywracalnych, niezgodnych z informacjami podanymi przez organizatorów w warunkach klasy na stronie internetowej. Nikt nie wygrabiał dziur przy tyczkach, ani nie prostował ich po przejeździe zawodników, a ich rozstawienie pozostawiało wiele do życzenia.

 

I jeszcze emocje związane z finałem klasy Traditional Arabian Riding Class – po sobotnim przejeździe Marty Wołtosz sądziliśmy, że karty zostały rozdane, a tymczasem niespodziewanie wygrała ją Marta Wołtosz, której Elbaraday pojechał naprawdę nieźle.
Potem było wręczanie medali i chwile dumy, gdy słuchaliśmy Mazurka Dąbrowskiego (raz dla Marty Wołtosz za Traditional Arabian Riding Class i raz dla Danuty Konończuk za klasę Classic Pleasure). Oraz uczucie zawodu, gdy okazało się, że klasy, w których zajęliśmy pierwsze miejsca – Reining Freestyle oraz Pole Bending, nie są nagradzane medalami, a liczą się tylko do klasyfikacji generalnej, podobnie jak Western Horsemanship i Western Riding. Tym bardziej jest to dziwne, że do wręczania medali wyróżniono klasy mniej licznie obsadzone, jak cross (odpowiednik WKKW z 4 zawodnikami), czy też skoki.

 

W sumie jednak należy powiedzieć, że impreza była cennym doświadczeniem, zaś liczba startujących koni oraz ich przygotowanie stanowiło prawdziwe wyzwanie. Szczególnie podkreślić należy poziom koni w konkurencji Trail, która z uwagi na skomplikowanie schematów oraz naprawdę wysoki poziom była zdecydowanie na wyższym poziomie niż znane nam z polskich aren schematy. Okazało się też, że niedoceniane w westernie araby potrafiły pokazać wiele naprawdę dobrych przejazdów reiningowych, którymi mogłyby spokojnie rywalizować w Polsce z quarterami. Wiele z tych koni z sukcesami rywalizuje z aqh na zawodach NRHA w Austrii i w Niemczech. Pokłosiem tej imprezy jest organizacja klas westernowych na jesiennym pokazie w Janowie, która to impreza ma za zadanie promocję w sporcie i użytkowaniu pod siodłem koni arabskich. Cennym doświadczeniem było także ustawienie strategii do klasyfikacji generalnej najlepszego konia w klasach western i classic. Istotnym był dobry dobór konkurencji, które mogły wpłynąć na ostateczny wynik. Dziwne jednak było dopuszczenie do startu w 6 konkurencjach dziennie, gdy u nas w Polsce dopuszczone są maksymalnie 3 starty dziennie. Skutkiem tego było spore obciążenie dla koni, choć oczywiście podnosiło to widowiskowość imprezy. Zawody rozgrywane były na podstawie przepisów ECAHO, NRHA i FEI.

 

Jeszcze jedno. Stwierdziliśmy, iż za wyjątkiem Metropolisa i Albuma, przygotowywanych przez Danutę Konończuk, konie z Janowa były średnio przygotowane do startu w zawodach, podobnie jak zawodnicy, którzy swój brak doświadczenia nadrabiali determinacją i wolą walki. Oczywiście w klasach w ręku było odwrotnie, przewaga Janowa była przytłaczająca, my zaś zbagatelizowaliśmy te konkurencje, uznając, że pokazywanie na zawodach sportowych koni w ręku jest zasadniczo bez znaczenia. Tymczasem waga klasy „Type and Confirmation” była przynajmniej medialnie tak samo ważna jak inne klasy sportowe.

 

Sądzę, że w przyszłym roku jest pole do popisu dla polskich arabów, a z pewnością istnieje pole do popisu w skokach, krosie i ujeżdżeniu, gdzie nie było ani jednego polskiego zawodnika. Pomimo wielu mankamentów jesteśmy pewni, że w przyszłym roku powalczymy w Stadl Paura o medale z nadzieją na lepsze wyniki.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za artykuły publikowane na blogach. Opinie wyrażane w tekstach są osobistymi ocenami autorów.

Komentarze dla “Inaczej o Stadl Paura”

 1. Beata pisze:

  Hm, faktycznie “oficjalna” relacja ma nieco inny wydźwięk… Może szkoda, że jej autor nie pogadał chwilę z zawodnikami, żeby się zorientować, jak to wygląda z ich punktu widzenia…? Ale i tak, mimo tylu “schodów” nasza ekipa spisała się świetnie! Gratulacje!

 2. Borys Pardus pisze:

  Mateusz był z nami cały czas, mieszkał z nami i nam kibicował, może jednak nie wyczuwał tak jak my pewnych mankamentów. Ta relacja ma jednak posłużyć także przyszłym uczestnikom, bo ja szukając pomocy na forum takich informacji nie mogłem uzyskać

 3. Borys Pardus pisze:

  Jeszcze jedno - dla nie wtajemniczonych każda konkurencja była numerowana i tak
  np. konkurs nr 32 Reining NRHA 3 Mono oznacza, iż jest to 32 konkurs - dyscyplina Reining, schemat przejazdu wg nomenklatury NRHA (National Reining Horse Association) nr 3, Mono - oznacza przejazd nie liczony w klasyfikacji generalnej, lecz indywidualnej

 4. Mateusz Jaworski pisze:

  Po to jest dział “blogi”, aby każdy mógł zaprezentować swoje podglądy i wrażenia w sposób jawny i publiczny. Z tego co się orientuję, również każdy może skontaktować się z redakcją portalu polskiearaby.com i stworzyć relację z zawodów, pokazów itp. “arabskich” imprez. Moja relacja jest moim punktem widzenia, nie muszę “Beato” przedstawiać czyjegoś spojrzenia na to. Bardzo dobrze, że Borys Pardus opisał problemy i inne (ważne) sprawy dotyczące wyjazdu i pobytu w Austrii. Z większością zgadzam się i uważam, że pomogą uczestnikom przyszłorocznej wyprawy.

 5. Monika L. pisze:

  Mateuszu, chętnie potwierdzam - tak jest, każdy może napisać relację i przysłać ją do naszej redakcji: jesteśmy otwarci na autorów, poglądy i różne opinie. Zapraszamy!!! Nie mogę jednak obiecać, że każdy tekst będzie opublikowany… Na pewno - gdy chodzi o reportaż, relację z wydarzenia - najbardziej zależy nam na artykułach maksymalnie obiektywnych, choć zdajemy sobie sprawę, że obiektywizm bywa bardzo względny:) Ale ufamy autorom i wierzymy, że starają się do niego przynajmniej zbliżyć. Co innego, gdy ktoś chce zaprezentować swoje osobiste podejście do konkretnego problemu - chętnie umożliwimy mu publikację, ale już nie pod hasłem “relacja”. Na szczęście, form dziennikarskich i publicystycznych nie brakuje:) A blog jest formą najbardziej otwartą, dopuszcza wszelkie formy wypowiedzi, co też jest bardzo cenne. Pozdrawiam wszystkich obecnych i przyszłych naszych autorów:)

 6. Michał pisze:

  fajna uważam dosyć obiektywna ocena całych mistrzostw… reasumując całą sytuację przedstawioną w powyższym blogu oraz z informacji jakie posiadam, wybierając się w przyszłym roku na mistrzostwa przede wszystkim trzeba mieć dobrze przygotowanego konika i nerwy ze stali a nóż widelec uda się coś osiągnąć:D:D:D

 7. Jan pisze:

  Moi dziadkowie odkąd pamiętam mieszkają w Stadl-Paura, tak się więc składa, że tamtejszy ośrodek jeździecki znam nie tylko z nazwy i muszę przyznać, że organizacja zawodów i logistyka stoi tam na wysokim poziomie i nawet zawody regionalne przyciągają wielu widzów, a stoiska targowe towarzyszące większym imprezom nie mieszczą się na terenie ośrodka, więc przenoszą się często na główną ulicę miasteczka, ciesząc się dużym zainteresowaniem gości i mieszkańców okolicy. Niestety nie dotyczy to “Mistrzostw Europy” koni arabskich, które tylko korzystają z gościnności ośrodka, a organizowane są przez związek hodowców koni arabskich i są mistrzostwami Europy jedynie z nazwy i niestety, ale poza sędziami, uczestnikami zawodów, ich rodzinami prawie nikt nie chce tego oglądać - trybuny puste, że aż smutno się robi. No bo co to za mistrzostwa Europy, jeżeli organizacje narodowe robią swoje krajowe mistrzostwa w tym samym czasie? Tak na przykład w tym roku zrobiła GAWA. Można dalej cieszyć się i pisać, że Mistrzostwa Europy były udane, bo kilka koni z Polski dostało symboliczne nagrody pomijając fakty, że trybuny świecą pustkami, a większość najlepszych jeźdźców dosiadających koni arabskich startuje w tym czasie całkiem gdzie indziej. Można też zacząć działać, aby za rok te zawody wyglądały zupełnie inaczej i może odbyły się w innym, bardziej przyjaznym dla uczestników miejscu (skoro organizatorom brakuje elementarnych zasad gościnności i chociaż angielski wszyscy Austriacy znają, to nawet nie chce im się próbować dogadać z ludźmi którzy z końmi setki kilometrów zrobili, żeby wziąć udział w imprezie, ) tylko komu by się chciało?

 8. Krzysztof Czarnota pisze:

  Panie Borysie, gratuluję! Z pańskiego tekstu dowiedziałem się więcej o tej imprezie niż z wszystkich razem wziętych pisanych wcześniej. Moi misztrzowie pióra, mawiali : Pisz ciekawie. W tej naszej” końskiej pisaninie” pełno jest tekstów mdłych , nijakich i bezpłodnych, albo pisanych zgodnie z polityczną poprawnością. Pański jest super ciekawy. Blog jest formą wypowiedzi siłą rzeczy dużo bardziej kamerlaną niż oficjalny artykuł. A mimo to, ja pański tekst traktuję jako bogatą relację, co więcej nie mam wątpliwości, że to właśnie on powinien wisieć w okienku zatytułowanym Relacja ze Stadl Paura. Jeszcze raz ukłony!

 9. Harcownik pisze:

  Jan - co to znaczy GAWA? Przepraszam - nie znam tego skrótu

 10. Jan pisze:

  GAWA to German Arabian Westernhorse Association (www.gawa-online.de), jedna z prężniejszych w Europie sportowych organizacji koni arabskich, która mistrzostwa Niemiec nieprzypadkowo zorganizowała w Marbach dokładnie w czasie mistrzostw Europy w Stadl-Paura.
  PS A skoro Austriacy maja monopol na “Mistrzostwa Europy”, które organizuja tak, jak organizuja, to może pora aby Polska zaczęła organizować - “Mistrzostwa Swiata? Mistrzostw Swiata koni arabskich jeszcze nie ma. Jak się osoby zainteresowane organizacja szybko skrzykna, to może zdaża jeszcze w tym roku jakies “Mistrzostwa Swiata” zorganizować. Podejrzewam, że zainteresowanie byłoby o wiele większe, no i może pani Chat by tu nie bylo.

 11. Borys Pardus pisze:

  Hm - myślę, że do organizacji Mistrzostw Świata nie dostaniemy afiliacji Ecaho - no i nie mamy odpowiedniego ośrodka. w którym można to rozegrać,
  Jesienny pokaz w Janowie ma być próbą dla klas arabów pod siodłem - zobaczymy ile chętnych do wystąpienia będzie w Janowie
  nb. W austrii było całkiem sporo NIemców.

 12. aga pisze:

  pozdrawiam wszystkich polskich zawodników walczącą w Austrii.do zobaczenia w JP ;)

 13. Marta pisze:

  Pod wieloma względami zgadzam się z Borysem. Trening-szkolenie pleasure całkowicie nie przyniósł mi satysfakcji, buro nie działało jak powinno i brakowało wielu informacji. Pragnę jednak dodać parę słów o bardziej pozytywnym brzmieniu. Sędziowie wywarli na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Ośrodek czyściutki i zadbany. Co do ustawienia konia arabskiego w Western Pleasure. Arab to nie quarter i tak naprawdę cały świat w ten sposób właśnie pokazuje araba w tej konkurencji: http://www.youtube.com/watch?v=ZmIoxVzPt_I Pod tym linkiem można zobaczyć. Wyraźnie zaokrąglona szyja przy spokojnych chodach. AQH pokazuje si,ę z nisko ustawioną szyją o bardziej wyprostowanej linii. Choć w Europie pojawia się już tendencja do podniesienia trochę głowy w tej klasie.

 14. ULALA pisze:

  Po zapoznaniu się z bardzo ciekawą relacją i odgrzebaniu w pamięci opowieści Pani Kasi -właścicielki Niniwy o tych samych zawodach z zeszłego roku zastanowiło mnie co się będzie działo we wrześniu w Janowie. Pani Chat jest tam jedyną sędziną niektórych klas- mam nadzieję , że na “obcym podwórku” nie będzie próbowała tych samych sztuczek co u Siebie-chyba Pan Prezes Marek Trela nie pozwoli na takie zachowanie w stadninie , którą firmuje swoim nazwiskiem. W innym przypadku trzeba będzie na straży konia stawiać prywatnego weterynarza , króry będzie udowadniał komu trzeba , że koń ziewa , bo jest znudzony, a nie wydaje ostatnie tchnienie, a na straży właściciela prawnika z regulaminem w ręku, aby na bierząco weryfikował przepisy. Bardzo podniosłoby to koszty, które w tym roku i tak wzrosły w stosunku do zeszłego roku. Wpisowe i opłata za boks wpłacone na kilka dni przed zawodami nie ulegają zwrotowi jeśli koń i zawodnik nie dotrą na start. Wpisowe rozumiem , ale opłata za niewykorzystany boks 200 pln-to dziwne ……….. Opatrzności czuwaj więc nad uczestnikami, aby szczęśliwie dodarli na zawody i Panią Chat , żeby nie stosowała zbyt skomplikowanych “akrobacji sędziowskich” , które wprawiłyby nas -śledzących przebieg konkurencji w taki stan szoku,z którego trudno byłoby się otrząsnąć. POWODZENIA DLA WSZYSTKICH BIORĄCYCH UDZIAŁ W JESIENNYM POKAZIE W JANOWIE

 15. Borys Pardus pisze:

  nie sądzę, żeby coś się działo, w westernie sędziują polscy sędziowie Marek Godzina i Jacek Krogulski, co do konkurencji klasycznych to nie wiem, ale tam raczej problemów nie widziałbym - będą pewnie same janowskie ogiery i klacze

 16. obat sipilis pada pria pisze:

  obat sipilis denature indonesia…

  Obat sipilis ampuh dari CV. Denature Indonesia merupakan salah satu produk herbal terpercaya untuk penyembuhan penyakit sipilis dengan cepat dan aman tanpa efek samping ataupun ketergantungan obat. Hal tersebut telah dibuktikan dengan terdaftarnya prod…

 17. luka di kemaluan} Denature pisze:

  :: polskiearaby.com :: portal mi?o?nik?w koni arabskich :: Strona g??wna…

  obat infeksi menular seksual- untuk konsultasi dan pemesanan hubungi: 087736766326 BBM: D39F5E23…

 18. orggejalaasipilispadawanita pisze:

  Wasir hilang dengan 15 menit….

  TOKO APOTIK ONLINE OBAT HERBAL PENYAKIT DALAM KANKER JANTUNG DIABETES BATU GINJAL - PENYAKIT ANUS / DUBUR >> WASIR AMBEIEN HEMORROID DAN FISTULA ANI DAN PENYAKIT MENULAR SEXUAL SEPERTI SIPILIS RAJA SINGA - KENCING NANAH GONORRE - HPV KUTIL KELAMIN - HE…

 19. jikakenasipilisapaobatnya pisze:

  Wasir hilang dengan 15 menit….

  TOKO APOTIK ONLINE OBAT HERBAL PENYAKIT DALAM KANKER JANTUNG DIABETES BATU GINJAL - PENYAKIT ANUS / DUBUR >> WASIR AMBEIEN HEMORROID DAN FISTULA ANI DAN PENYAKIT MENULAR SEXUAL SEPERTI SIPILIS RAJA SINGA - KENCING NANAH GONORRE - HPV KUTIL KELAMIN - HE…

 
  Publikowanie tekstów oraz zdjęć z portalu polskiearaby.com na innych witrynach wymaga każdorazowo pisemnej zgody wydawcy portalu.  
 
   
  --