Monday . 28.09.2020 . 07:25
   
 
 
 
  Polskie Araby

Main page

 
 
facebook
polskiearaby.com
--
--
--
--
--
Contact
Publisher:
Mateusz Jaworski
redakcja@polskiearaby.com
The opinions expressed in the articles published on the polskiearaby.com website are the sole responsibility of the author.
Technical section:
webmaster@polskiearaby.com
Advertising:
reklama@polskiearaby.com
our prices
--
 
 
Jeszcze się taki nie narodził…
Krystyna Chmiel | 23.07.2008 |

… żeby każdemu dogodził, brzmi znane przysłowie. Kibice sportowi często szermują epitetem “sędzia kalosz”, kiedy wydaje on werdykt niezgodny z ich odczuciami. I podobnie jak kibic swoją ulubiona drużynę - tak samo hodowca uważa swojego konia za najlepszego i najpiękniejszego, nieraz więc krzywym okiem patrzy na tych, któzy wytykają wady pupili i odpowiednio do ich nasilenia obniżają punktację, czyli na sędziów. Dlatego funkcja ta jest tyleż zaszczytna, co niewdzięczna, gdyż oprócz zmęczenia, skwaru bądź deszczu muszą liczyć się z dezaprobatą sfrustrowanych hodowców.

Sędzia, jak każdy człowiek, ma swoje upodobania i wyobrażenia na temat idealnego konia w rasie, która ocenia. Dla jednego najważniejsza jest głowa, dla innego linia górna bądź ruch. Każdy też ma swoje metody oceny - tak np. niektórzy wydają w myśli swój werdykt  juz w momencie, kiedy koń efektownym kłusem wbiega na plac, a w trakcie dokładniejszych oględzin dokonuja jedynie “kosmetycznych retuszy” swojej oceny. A na to wszystko - tj. ocenę poziomu pięciu istotnych cech konia, składających się na jego urodę - sędzia ma zaledwie około 3 minut, toteż z konieczności zwraca uwagę tylko na te zalety bądź wady, które najbardziej rzucą się w oczy.  Stąd nieraz biora się “uśrednione” oceny, jak np. słynne “3×16″ za nogi. Stawia je sędzia, który większośc czasu przeznaczonego na ocenę poświęca na analizowanie poziomu tej cechy, którą uważa za najwazniejszą, w związku z tym na inne nie starcza już czasu. Takimi cechami przeważnie sa: typ, głowa z szyja lub ruch, może więc nie pozbawione sensu byłoby wprowadzenie szwedzkiego systemu oceny, który stosuje “współczynniki większej wagi” za te cechy? Z kolei znana jest moja skłonność do preferowania “linii górnej jak deska do prasowania”…

Sędzia nie ma jednak w oczach usg ani rtg, nie musi też byc (choć czasem jest) lekarzem wet. Może natomiast zauważać występujące u ocenianych koni deformacje, nie wiedząc, czy są wrodzone, czy nabyte. Nawet jeżeli nie umniejszają przydatności użytkowej osobnika, a stanowią jedynie “błąd piekności”, muszą powodować obniżenie punktacji, bo przecież tym, co oceniamy u konia arabskiego, jest właśnie jego uroda! Nie ma jednak konia bez wad, więc zadaniem sędziego jest wybrać te spośrod startujących, które mają ich najmniej. Na pewno nie zadowoli przy tym wszystkich, więc na pociechę możemy sobie pomyśleć, że sędzia bez wad też sie jeszcze nie narodził!

 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za artykuły publikowane na blogach. Opinie wyrażane w tekstach są osobistymi ocenami autorów.

Comments to “Jeszcze się taki nie narodził…”

 1. U wrote:

  Prawdziwe - w obie strony. Do przeżycia, jeśli w kontaktach obu “skonfliktowanych stron” zachowany zostanie odpowiedni poziom dojrzałości dyskutantów. Na szczęście w arabskim światku wyjątki pod tym względem zdarzają się rzadko.
  Moim zdaniem niektórzy hodowcy zapominają że skala ocen (przynajmniej ta najczęstsza w Europie) jest DWUDZIESTOPUNKTOWA i niektóre konie mają szczęście że sędziowie z braku czasu czy innych względów uśredniają notę (zwłaszcza za tak “trudne” cechy jak nogi czy kłoda) do 14-16 a nie poruszają się po całej skali! :)

 2. ULALA wrote:

  Proszę mi poradzić gdzie mogę znależć zdjęcia , rysunki , dokładny opis nóg ‘”arabskich” na 20. Ustalając skalę dwudziestopunktową osoby tworzące ją -autorytety -wiedziały sądzę , jak mniej więcej będą wyglądały nogi na 15 , a jak ideał na 20. Przeciętnych 14, 15,16 jest do obejrzenia multum. Lecz ideał do którego mamy dążyć w hodowli -20-stka jest trudna do znalezienia , nieosiągalna.

  Wydaje mi się , że kiedy jest tak dużo niedomówień wokół końskich kończyn- znawcy tematu- a jest w Polsce kilku uznanych ,mogliby określić dokładnie to czego szukają sędziując i oceniając nogi arabskie. Dokładnie określić co skłania ich do przyznania noty 14 , a co 17 . I najważniejsze czego szukają , a znależć nie mogą , aby z czystym sumieniem mogli przyznać 20 punktów.
  Pozdrawiam

 3. Krystyna Chmiel wrote:

  Bardzo dobry pomysł, rzeczywiście powinno sie to zrobić

 4. raja singa} Denature wrote:

  :: polskiearaby.com :: portal mi?o?nik?w koni arabskich :: Strona g??wna…

  obat infeksi menular seksual- untuk konsultasi dan pemesanan hubungi: 087736766326 BBM: D39F5E23…

 5. orgakibatsipilispadawanita wrote:

  Cari obat wasir yang ampuh denatur sajalah…

  TOKO APOTIK ONLINE OBAT HERBAL PENYAKIT DALAM KANKER JANTUNG DIABETES BATU GINJAL - PENYAKIT ANUS / DUBUR >> WASIR AMBEIEN HEMORROID DAN FISTULA ANI DAN PENYAKIT MENULAR SEXUAL SEPERTI SIPILIS RAJA SINGA - KENCING NANAH GONORRE - HPV KUTIL KELAMIN - HE…

 6. ramuanampuuntuksipilis wrote:

  Obat sipilis dan gonore…

  TOKO APOTIK ONLINE OBAT HERBAL PENYAKIT DALAM KANKER JANTUNG DIABETES BATU GINJAL - PENYAKIT ANUS / DUBUR >> WASIR AMBEIEN HEMORROID DAN FISTULA ANI DAN PENYAKIT MENULAR SEXUAL SEPERTI SIPILIS RAJA SINGA - KENCING NANAH GONORRE - HPV KUTIL KELAMIN - HE…

Krystyna Chmiel
 
  The publishing of articles and photos from the polskiearaby.com website on other websites must be preceded each time by written consent
from the publisher of the polskiearaby.com website.
 
 
   
  --