Niedziela . 15.12.2019 . 21:36
   
 
 
 
  Polskie Araby

Strona główna

 
 
facebook
polskiearaby.com
--
--
--
--
--
Kontakt
Wydawca:
Monika Luft
redakcja@polskiearaby.com
Opinie wyrażane w tekstach publikowanych w portalu polskiearaby.com są osobistymi ocenami autorów.
Dział techniczny:
webmaster@polskiearaby.com
Reklama:
reklama@polskiearaby.com
nasz cennik
--
 
 
Klasy Pleasure - Część II
Marta Wołtosz | 16.06.2008 |

Klasy Pleasure - część II

Jakie konie do Pleasure?

Jeżeli w twojej głowie narodziła się myśl „a może tak spróbować tego Pleasure?”, z pewnością pojawiła się lawina pytań do siebie i może wątpliwości. Czy damy radę? Jak to jechać? Czy mój koń się nadaje? Nie mam konia, właśnie chcę kupić, ale jakiego?… I pewnie cała masa innych, o których nie wspomniałam. Zakładając, że mamy choć blade pojęcie o koniach, możemy śmiało sobie poradzić w wyborze konia lub w wyborze dla niego odpowiedniej konkurencji. Oprócz zdrowia, które jest oczywiście jednym z najważniejszych cech dobrego użytkowego konia, powinniśmy skupić się na budowie, cechach psychicznych, naszych możliwości treningowych oraz wszystkich tych rzeczach jakie są niezbędne przy wyborze konia w ogóle. Konie do klas Pleasure powinny cechować się spokojnym usposobieniem, odwagą, głęboką klatką piersiową, mocnym zadem i grzbietem, miękkimi chodami, regularnymi. Do tej konkurencji wybiera się raczej wyższe osobniki ze swej rasy, o proporcjonalnej do kłody szyi i odpowiednich predyspozycjach ruchu do danej odmiany Pleasure. Przykładowo konie do konkurencji Western Pleasure powinny cechować się bardziej płaską akcją nóg z jednoczesnym mocnym podstawieniem zadu przy obniżonej pozycji głowy. W odmianach klasycznych akcja nóg zmienia się wraz z ustawieniem ramy konia. Naturalne predyspozycje ruchowe podpowiedzą nam czy wybrać Classic Pleasure, English Pleasure czy Western Pleasure. Poniżej kilka przykładowych Filmów.

Arabian Hunter Pleasure Classic

Arabian Western Pleasure

Arabian English Pleasure US

Arabian Driving Pleasure

Arabian Country Driving

Jeżeli nie masz jeszcze swojego pięknego konia czystej krwi arabskiej i przykładowo jesteś w trakcie wyboru pomiędzy kilkoma, które Ci się właśnie spodobały, polecam przeanalizowanie rodowodów. Tak, tak… Pomimo, iż w Polsce klasy pod siodłem są jeszcze mało popularne, to przykładowo w w USA spora część dobrych koni używanych w sporcie ma polskie korzenie. Nie może to oczywiście niczego zapewnić ale jest spora szansa na wybranie konia o pewnych genetycznych predyspozycjach. Może się taka wiedza okazać przydatna zwłaszcza przy wyborze wśród koni młodych i nie sprawdzonych pod siodłem. Polecam gorąco tę stronę http://www.korona.com/stallions.htm . Zawiera ona rodowody wielu ogierów o polskich korzeniach, z opisem oraz tytułami czy to sportowymi czy pokazowymi. W dużej części są także podane strony www aktualnych właścicieli i hodowców, gdzie czasami można znaleźć niezwykle cenne informacje o sukcesach koni z danej linii. Zakładając, że zdobyliśmy najpotrzebniejsze informacje, konie które mamy ofercie mają predyspozycje, są zdrowe, ufne i mają cudowne charaktery, a my nadal nie jesteśmy zdecydowani, polecam gorąco zawierzenie własnej intuicji. Podkreślam intuicji gdyż czasami jest ona mylona ze „świętym przekonaniem”, a to nie to samo. Życzę dobrych decyzji i wielkiej radości z Waszych koni. Już wkrótce następna część artykułu o klasach Pleasure.

Pozdrawiam

Marta Wołtosz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za artykuły publikowane na blogach. Opinie wyrażane w tekstach są osobistymi ocenami autorów.

Komentarze dla “Klasy Pleasure - Część II”

 1. Harcownik pisze:

  Pani Marto, spokojnie z tym podnoszenim naszej samoświadomości, czytać umiemy i nawet da się to zrozumieć, entuzjazm jest wskazany, ale nadgorliwość w doszkalaniu nas jest czasami gorsza niż …. A tak poza tym wszystko ok, tylko pleasure to naprawdę wstęp do umiejętności jeździeckich.

 2. Marta pisze:

  Drogi Harcowniku, rozumiem, że nie należysz do osób, które mają inne hobby niż Pleasure i pewien już spory zakres swoich doświadczeń i wiedzy. Niestety świat składa się z różnych ludzi (może nawet dobrze bo byłoby nudno) i mam nadzieję, że niektórym moja część blogu wyda się ciekawa. Narzekania chyba każdy ma już dość. Niestety nie zgodzę się z Tobą, iż ta konkurencja jest tylko wstępem do umiejętności. W Polsce nikt (naprawdę nikt, nie jeździ tej konkurencji na wysokim poziomie, więc ciężko ocenić czy jest to początek drogi czy równoległa jej ścieżka. Mam sporą styczność między innymi z Western Pleasure, (kiedyś nawet jeździłam tę konkurencję) moja połówka jest także sędzią. Gwarantuje Panie Harcowniku, że jest to temat nie taki prosty jak się wydaje i nie dlatego żeby brak nam było jakiś tam wielkich umiejętności. Po prostu większości wdaje się że… Proszę być spokojnym o nadgorliwość. Obecnie czasu troszkę mniej więc na następną część będzie trzeba trochę poczekać :-)

 3. Marta pisze:

  Oj przepraszam. Mały błąd w tekście. Powinno być “..> że należysz do osób…..” Strasznie przepraszam… Oj ten pośpiech….

 4. Harcownik pisze:

  nie obrażam się, a uwagi nie miały na celu podszczypywania … naprawdę świetna robota …

 5. Marta pisze:

  Dziękuję za zrozumienie. Może kiedyś zobaczymy na arenach dużą ilość polskich zawodników na koniach arabskich w różnych konkurencjach i do tego wygrywających. Byłoby miło.

 6. obat sipilis tetracycline pisze:

  obat sipilis denature indonesia…

  Obat sipilis ampuh dari CV. Denature Indonesia merupakan salah satu produk herbal terpercaya untuk penyembuhan penyakit sipilis dengan cepat dan aman tanpa efek samping ataupun ketergantungan obat. Hal tersebut telah dibuktikan dengan terdaftarnya prod…

 7. luka di kemaluan} Denature pisze:

  :: polskiearaby.com :: Arabian horse lovers portal :: Main page…

  obat infeksi menular seksual- untuk konsultasi dan pemesanan hubungi: 087736766326 BBM: D39F5E23…

 8. orggejalaasipilispadawanita pisze:

  Obat wasir ampuh dan aman tanpa efek samping…

  TOKO APOTIK ONLINE OBAT HERBAL PENYAKIT DALAM KANKER JANTUNG DIABETES BATU GINJAL - PENYAKIT ANUS / DUBUR >> WASIR AMBEIEN HEMORROID DAN FISTULA ANI DAN PENYAKIT MENULAR SEXUAL SEPERTI SIPILIS RAJA SINGA - KENCING NANAH GONORRE - HPV KUTIL KELAMIN - HE…

 9. bahayanyasipilispadawanita pisze:

  Adakah obat ampuh untuk sipilis?…

  TOKO APOTIK ONLINE OBAT HERBAL PENYAKIT DALAM KANKER JANTUNG DIABETES BATU GINJAL - PENYAKIT ANUS / DUBUR >> WASIR AMBEIEN HEMORROID DAN FISTULA ANI DAN PENYAKIT MENULAR SEXUAL SEPERTI SIPILIS RAJA SINGA - KENCING NANAH GONORRE - HPV KUTIL KELAMIN - HE…

Marta Wołtosz
Jestem pasjonatką wszystkiego co z końmi i z jeździectwem jest związane. Od całkiem małej dziewczynki, której kapryszenia i nieustanne prośby o konika musieli rodzice znosić, do całkiem dorosłej kobiety, nałóg ten nie tylko nie osłabł ale zatracił mnie w całości. Przygody "końskie" przewijają się i nakładają na siebie jak kalejdoskop, kolorowo i trochę jak nierealna bajka. Od jeździectwa w różnorakich stylach, prowadzenie maleńkiej hodowli, trochę pseudo sztuki w postaci mniej lub bardziej udanych olei i pasteli, fotografii gdzie tematem jest koń i nie tylko po zwariowane pomysły w stylu zorganizujmy zawody. Jestem uzależniona, chora w tym hippo nałogu i jest mi z tym dobrze.
 
  Publikowanie tekstów oraz zdjęć z portalu polskiearaby.com na innych witrynach wymaga każdorazowo pisemnej zgody wydawcy portalu.  
 
   
  --