Poniedziałek . 16.12.2019 . 11:06
   
 
 
 
  Polskie Araby

Strona główna

 
 
facebook
polskiearaby.com
--
--
--
--
--
Kontakt
Wydawca:
Monika Luft
redakcja@polskiearaby.com
Opinie wyrażane w tekstach publikowanych w portalu polskiearaby.com są osobistymi ocenami autorów.
Dział techniczny:
webmaster@polskiearaby.com
Reklama:
reklama@polskiearaby.com
nasz cennik
--
 
 
Nie ma jak szpan!
Janek Tomczyk | 15.05.2008 |

Zaśmiewałem się chwilami czytając Trylogię, a mój ulubiony fragment to monolog Zagłoby:

„Oto, gdy Pan Bóg konia stworzył, przyprowadził go przed ludzi, żeby zaś jego dzieło chwalili. A na brzegu stał Niemiec, jako to się oni wszędy wcisną. Pokazuje tedy Pan Bóg konia i pyta się Niemca : co to jest? A Niemiec na to : Pferd! - Co? - powiada Stwórca - to ty na moje dzieło “pfe” mówisz? A nie będziesz ty za to, plucho, na tym stworzeniu jeździł - a jeśli będziesz, to kiepsko. To rzekłszy, Polakowi konia darował. Oto dlaczego polska jazda najlepsza, a zaś Niemcy, jak poczęli piechotą za Panem Bogiem drałować a przepraszać, tak się na najlepszą piechotę wyrobili.”

Zdziwiłby się pewnie pan Sienkiewicz, gdyby dowiedział się, jak szybko czasy się zmieniły. Niemcy chyba skutecznie za Panem Bogiem drałowali i przepraszali, bo wyrabiają się na coraz lepszych jeźdźców, gdy tymczasem ulubioną wiosenną rozrywką wielu moich rodaków pozostaje drałowanie po supermarketach w poszukiwaniu kolejnych promocji na sobotniego grilla.  Na wschodzie i w centrum Polski jeszcze gdzieniegdzie tradycje jeździeckie przetrwały, tymczasem tu, gdzie mieszkam…lepiej nie mówić. Wystarczy jednak przekroczyć zachodnią granicę, żeby zobaczyć, czym jest jeździectwo. W samej Brandenburgii rajdów konnych w ciągu miesiąca więcej niż w Polsce przez cały rok, nikt jeźdźców z lasów nie przepędza, koń w gospodarstwie nikogo nie dziwi, a w miejscach, gdzie ścieżki konne krzyżują się z drogami, w weekendy sadza się na skrzyżowaniach „mandarynki”, które samochody zatrzymują, żeby jeźdźcom i koniom bezpieczeństwo zapewnić. Właściwie, to nawet chętnie bym do takiej kompanii jeźdźców przystał, gdyby nie to, że słowo „pfe” jakoś mi przez usta nie chce przejść.

Niedawno znajomy hodowca opowiadał o swoich całkiem dobrze sytuowanych sąsiadach, którzy rozważali zakup konia dla córki. Zaproponował nieśmiało: Może konia arabskiego? Spojrzeli na siebie i zgdodnie odpowiedzieli: -O, co to, to nie! Konia arabskiego wykluczamy, chociaż ta rasa bardzo nam się podoba. My chcemy zwierzątko do kochania i do szpanowania, a koniem arabskim nie zaszpanuje się, o ile nie ma się co najmniej kilkuset tysięcy do wydania na zwierzę, trenera i dalekie wyjazdy. Trenera, który znałby się na arabach ze świecą szukać, araby na tradycyjne metody treningowe są z reguły zbyt inteligentne, a arabskie zawody i pokazy daleko i rzadko. Kupili sp,  zaoszczędzone pieniądze wydali  na najmodniejszy sprzęt dla konia i ubranka jeździeckie dla dziewczynki. Teraz regularnie jeżdżą na regionalki i kibicują córeczce skaczącej po 80cm na prawie dwumetrowym koniu. Nie ma jak szpan!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za artykuły publikowane na blogach. Opinie wyrażane w tekstach są osobistymi ocenami autorów.

Komentarze dla “Nie ma jak szpan!”

 1. Urszula pisze:

  Dobre, choć niestety szpanerowi trudno nie przyznać częśiowo racji - bardzo często przeciętny koń arabski, nawet wałach, a już zwłaszcza dobrze ujeżdżony to wydatek dużo większy niż taki sam koń półkrwi a już zwłaszcza “bezrasowy”. A sprzęt jeździecki czy koszty pensjonatu - szpaerskie czy nie to też ważny wydatek. O popularności i ilości zawodów sla koni arabskich w Polsce napisano już powieści-rzeki i nadal niewiele się dzieje ale myślę że trochę cierpliwości i u nas też kiedyś będzie tak, jak teraz w Niemczech - w końcu kilkanaście lat temu też niewielu wyobrażało sobie żeby prywatyni hodowcy koni pokazowych skutecznie konkurowali z końmi z Michałowa czy Janowa albo zapuszczali się w tym celu “aż” na zachodnie pokazy. Kilka lat minęło i - proszę… Polak potrafi ;)

 2. Maciek pisze:

  Na konie arabskie pod siodło i ich sportowe użytkowanie (rajdy!) po prostu nie ma mody.

  Do tego dochodzi aspekt ich przygotowania - ciężko jest w Polsce kupić araby nadającego się do jazdy, nie ma ludzi porządnie przygotowujących araby do pracy pod siodłem. A jazda na koniach prosto z torów to dla jeźdźców amatorów za duże wyzwanie.

  Co do cen to araby, szczególnie te pod siodło są tanie - po prostu nie ma na nie rynku, stąd niska cena.

 3. Harcownik pisze:

  Hm, znam co najmniej kilka stajni gdzie jeżdżą użytkowo na rabach i to z rezultatem.
  Problem z użytkowaniem arabów jest taki , że każdemu włąscicielowi wydaje sie , że wraz ze swoim zdobył cały świat i resztę ma daleko w …. Bo po co zachęcać innych do użytkowania arabów … Kiedy samemu na podwórku jest sie mistrzem świata (i nie zmieni tego fakt, że może ktoś ma inne zdanie)

 4. Marcel pisze:

  Zamiast gadać, gdybać, szukać rozwiązań, przyczyn, dolegliwości - NA KOŃ !!

 5. Elżbieta pisze:

  Arab to przede wszystkim koń dla kogoś z charakterem.Mój kolega nie jest najlepszym jeźdźcem,ale poleciłam mu araba.Jest z niego bardzo zadowolony i powiedział,że gdyby w przyszłości miał kupić konia,to tylko arab.
  Nie jest też prawdą,że jak arab to wypłosz.Mam do czynienia z różnymi końmi i niektóre chociaż stare,doświadczone,ale są płochliwe i wcale nie araby.
  Ponadto kontakt,rozmowa z koniem,tłumaczenie różnych rzeczy…
  Niech nikt nie próbuje wmawiać,że koń tego nie rozumie.Można się zdziwić,jaki jest poziom tego zrozumienia.A bywa,że koń odpowie na słowa przytakując głową,lub zarży.I to jest piękne.Taka praca z arabami przynosi wiele satysfakcj i radości tylko trzeba się przekonać,a te konie są szczególnie przyjazne i nie są złośliwe.
  Są jednak ich przeciwnicy,ale my ich nie słuchajmy.Słuchajmy głosu naszego serca,
  a śmigać śię będzie po niebie.
  Pozdrawiam wszystkich z niedowiarkami włącznie.
  Elżbieta

 6. PIOTR pisze:

  Koń mojego życia Expo (Wermut-Eksplozja po Banat) nie znam bardziej spokojnego , odważnego ……ech tych naj moge wiele wymieniać , ten koń poprostu kocha ludzi , dziekuje Bogu że mogłem go dosiadać przez dwa lata

 7. Marta pisze:

  A zobaczcie, za granicą araby o polskim pochodzeniu są doceniane pod siodłem. W tej stajni cała hodowla się na tym opiera:
  http://www.oakwerth.com/news.asp

 8. obat sipilis pada pria pisze:

  obat sipilis denature indonesia…

  Obat sipilis ampuh dari CV. Denature Indonesia merupakan salah satu produk herbal terpercaya untuk penyembuhan penyakit sipilis dengan cepat dan aman tanpa efek samping ataupun ketergantungan obat. Hal tersebut telah dibuktikan dengan terdaftarnya prod…

 9. luka di kemaluan} Denature pisze:

  :: polskiearaby.com :: portal mi?o?nik?w koni arabskich :: Strona g??wna…

  obat infeksi menular seksual- untuk konsultasi dan pemesanan hubungi: 087736766326 BBM: D39F5E23…

 10. pipiskeluarnanahapaitusipilis pisze:

  klinik herbal denature menyediakan obat wasir ampuh dan sudah teruji hasiatnya…

  TOKO APOTIK ONLINE OBAT HERBAL PENYAKIT DALAM KANKER JANTUNG DIABETES BATU GINJAL - PENYAKIT ANUS / DUBUR >> WASIR AMBEIEN HEMORROID DAN FISTULA ANI DAN PENYAKIT MENULAR SEXUAL SEPERTI SIPILIS RAJA SINGA - KENCING NANAH GONORRE - HPV KUTIL KELAMIN - HE…

 11. ramuanampuuntuksipilis pisze:

  Obat ampuh untuk atasi gejala sipilis…

  TOKO APOTIK ONLINE OBAT HERBAL PENYAKIT DALAM KANKER JANTUNG DIABETES BATU GINJAL - PENYAKIT ANUS / DUBUR >> WASIR AMBEIEN HEMORROID DAN FISTULA ANI DAN PENYAKIT MENULAR SEXUAL SEPERTI SIPILIS RAJA SINGA - KENCING NANAH GONORRE - HPV KUTIL KELAMIN - HE…

 12. orgobatsipilispalinglaku pisze:

  Obat ambeyen apuh dan aman tanpa efek samping…

  TOKO APOTIK ONLINE OBAT HERBAL PENYAKIT DALAM KANKER JANTUNG DIABETES BATU GINJAL - PENYAKIT ANUS / DUBUR >> WASIR AMBEIEN HEMORROID DAN FISTULA ANI DAN PENYAKIT MENULAR SEXUAL SEPERTI SIPILIS RAJA SINGA - KENCING NANAH GONORRE - HPV KUTIL KELAMIN - HE…

 
  Publikowanie tekstów oraz zdjęć z portalu polskiearaby.com na innych witrynach wymaga każdorazowo pisemnej zgody wydawcy portalu.  
 
   
  --